Bu yaz çocuklar maceraya atılmak yerine can sıkıntısını kucaklıyor gibi görünüyor. İşte bu can sıkıntısını azaltacak yaz tatili rehberi hazırlamak istedik. Modası geçmiş aktivitelerden kültürel etkinliklere kadar tavsiyeler verdik bunu yaparken de tarihten ilham aldık.

Yaz hakkında eğlenceli bir gerçek: Gerçekten uzun ve sıcak! Küresel salgının tam ortasına denk gelmesi de cabası. Büyük ihtimalle bütün Disney filmleri izlendi, tüm ev içinde ve balkonda oynanabilecek oyunlar oynandı diye düşünüyor olabilirsiniz. Çocuklarla birlikte çalışmak zaman içinde bakıldığında yerleşik hayata geçildiğinden beri ebeveynleri zorlayan bir durum gibi düşünebilir. Ama ebeveynler bunu binlerce yıl boyunca yönetti- gündüz bakım, kamplar, zorunlu eğitimler. Peki eskiden çocuklar bütün gün ne yaparlardı? Hemen cevap verelim: Oyun oynadılar, çalıştılar ve bunu minimum yetişkin gözleminde yaptılar.

Ne yazık ki pandemi bu dönemde çocukların oyun tarzlarını da değiştirdi: yetişkin müdahalesini arttırdı, sosyalleşerek açık havada oynanan oyunlarını azalttı, arkadaşlarıyla ekranlar aracılığıyla konuşmak zorunda kaldılar.

O zaman bu duruma nasıl müdahale edebiliriz? İşte bazı fikirler;


Eski Çocuk Oyunları


“Çocuk Oyunları.” Kunsthistorisches Museum

Austin’deki Texas Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Mintz, 1560 tarihli Pieter Bruegel’in “Çocuk Oyunları” adlı tablosunu işaret etti. Tabloda, 100 kadar Flaman çocuğu çemberler, sopalar, kabarcıklar, mermerler, taşlar ile birbirini yenmenin eğlencesini gösteriyor. Flaman ebeveynleri başka yerlerde, muhtemelen e-postaları cevaplıyor veya güzel bir kahve içiyorlar. Tabloda, birçok oyunun sosyalleşerek oynandığını görüyoruz, bir pandemi dönemi için bunun çok zor olduğunu biliyoruz. Ama oyun arzusunun doğuştan olduğunu ve özellikle uçurtmalar, kartlar, toplar, kağıt tekneler ve kağıt uçaklar, eğer bir bahçe hortumu bile temin edebiliyorlarsa, çocukların kendilerini eğlendirmek için yollar bulacağını gösteriyor. Bu aynı zamanda oyunun eğitici veya S.T.E.M. (fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modeli) artırıcı olması gerektiği fikrinden kurtulmak için de iyi bir zaman olabilir.

“Tüm oyunlar üretken, çocuklar yaptıkları her şeyden bir şeyler öğrenecekler.” Mintz.

Bu dönemde çocuklarınızı kültürel etkinliklere götüremiyorsanız, çocuklarınızın size kültürü getirmesini sağlayın. Onları ilgisini çekecek şekilde sorularla kültürel alanlara yönlendirin. Kendilerine bir kültür sanat alanı seçmelerine yardımcı olun. Bırakın gerisini onlar halletsin! Defileler gerçekleştirsin, ilk bestesini yapsın ya da merak ettiği bir ressamın hayatını araştırsın.


İş Bölümü

Ev işleri de bir oyun türü haline getirilebilir. 19. yüzyılda Hodgkinson “çocuklar hane halkı için bir yük değil, hoş bir iş gücü olarak görülüyordu” dedi. Onların bu alanda dikkatlerini çekecek bir şekilde yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece sorumluluk bilinçlerini de artırmış olursunuz.

Muhtemelen, bu salgın sonsuza dek sürmeyecek. Bu yüzden tarihsel pratiği bir kenara bırakın. Sizinle ilgili yanlış bir kanı olan düşünceleri mesela mükemmel bir kamp danışmanı olmadığınızı ve herkes için eğlenceli, heyecan verici ve ödüllendirici bir yaz yaratabileceğinizi düşünmeyin. Sadece kendinize bir mola verin.

Size en büyük tavsiyemiz; genel olarak, çocuklarınızın ne yapmaktan hoşlandığını öğrenin ve onları yapmaya teşvik edin.

Kaynak.


İlginizi çekebilir:

Çocuklar İçin Eğlenceli 9 Kapalı Alan Oyunu

Bir cevap yazın