“Kararlı rutinleri olan insanlar genellikle daha verimli, mutlu, sağlıklı ve daha az streslidir.”

Çoğumuz büyük dahilerin ne yaptığını merak ediyoruz. Hedeflerine ve amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olan küçük detaylar neler? Günde belirli bir saati kitap okumak veya çalışmak için ayırıyorlar mı? Yalnızlık konusunda ne düşünüyorlar? Ve bazıları neden çalışmalarına çok fazla zaman ayırıyor, bazıları ise çok az zaman ayırıyor ama yine de daha fazlasını başarıyor?

Mason Curry’in Daily Rituals: How Great Minds Make Time, Find Inspiration And Get To Work isimli kitabı birçok soruyu yanıtlıyor. Büyüklüğe giden yol alışkanlıklar, rutinler ve ritüellerle kaplıdır.


Büyük Dahiler Öngörülebilir ve Kararlı Bir Rutine Sahip

Günlerine bilerek başlarlar!

Aristoteles, “Tekrar tekrar yaptığımız şeyiz. O halde mükemmellik bir eylem değil bir alışkanlıktır. ” Rutin, bir yapı ve aşinalık duygusu sağlar. Hayatınızda bir sahiplik, düzen ve organizasyon duygusu ile uyanırsınız. Rutinler büyük dahilerin gizli silahıdır ve yüzyıllardır vardır. 

Alışkanlıklar ve rutinler beynimizi sürekli küçük kararlardan kurtarır, böylece işimizi en iyi şekilde yapabiliriz. Birçok üretken filozof ve yaratıcı zihin, iş için güvenli bir yer olarak öngörülebilir günlük rutinlere bağlıdır.


Tüm modern düşünürlerin en etkili olanlarından biri olan Alman filozof Friedrich Nietzsche!

Curtis Cate , Friedrich Nietzsche: Bir Biyografi adlı kitabında şunları yazdı:

Ev sahibi bakkalını şaşırtmaktan asla vazgeçmeyen bir Spartalı titizliğiyle Nietzsche, şafak gökyüzünün hala gri olduğu her sabah kalkacaktı ve… sabah saatin on birine kadar kesintisiz çalışacaktı.”

Daha sonra yakındaki orman boyunca veya Silvaplana Gölü’nün kenarında (kuzeydoğuya) veya Sils Gölü’nün (güneybatıya) kenarında iki saatlik tempolu bir yürüyüşe çıktı. Arada sırada durup, her zaman yanında taşıdığı deftere son düşüncelerini not etti.

Ve Nietzsche çok çalıştı. Fikirleri yazmaya, okumaya ve anlamaya odaklanmak için hemen hemen aynı rutini uyguladı.


Batı felsefesi tarihinde en etkili filozoflardan biri olan Immanuel Kant!

A Biography’nin yazarı Manfred Kuehn’e göre Kant’ın programı :

“Sabah 5:00’te kalkardı. Onun için en az 1762’den 1802’ye kadar çalışan hizmetçisi Martin Lampe onu uyandırırdı. Yaşlı asker ısrarcı olmak için emir almıştı, böylece Kant daha uzun uyuyamayacaktı. Kant, erken kalkmakta zorlanmasına rağmen yarım saat bile geç kalmamış olmasından gurur duyuyordu. İlk yıllarında zaman zaman uyuduğu anlaşılıyor. Kalktıktan sonra Kant, bir pipo tütün ve bir veya iki fincan çay içerdi. Sigara içmesi için gereken zaman “meditasyona adanmıştı”.

“Dersleri saat 7:00’de başlardı ve saat 11:00’e kadar sürerdi. Dersler bittikten sonra öğle yemeğine kadar yazılarına yeniden çalışırdı. Öğle yemeğinin ardından yürüyüşe çıkar ve vaktinin geri kalanını arkadaşı Green ile geçirirdi. Eve gittikten sonra biraz daha hafif işler yapıp okurdu.”

Günlük bir rutini veya yapısı olmayan bir yaşam, zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak hayal edebileceğinizden çok daha hızlı akar!


Rutin alışkanlıklarınız olmazsa, gününüz ne yapacağınıza karar vermeye çalışırken boşa harcanır ya da kendinizi diğer insanların isteklerine ve ihtiyaçlarına karışmış bulursunuz. Rutinler hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Benjamin Franklin her sabah (sabah 5’te) kendine “Bugün ne yapmalıyım?”; her gece yatmadan önce ise (akşam 10 civarında), “Bugün neyi iyi yaptım?” diye sordu.

Bu alışkanlığı, en önemli önceliklerine odaklanmasına yardımcı olmak için kullandı. 


Charles Dickens her öğleden sonra üç saatlik yürüyüşler yaptı ve gözlemlediklerini yazıya döktü.

Ludwig van Beethoven , öğle yemeğinden sonra uzun yürüyüşler yaptı ve ilham gelirse diye yanında hep bir kalem ve kağıt taşıdı.

Ernest Hemingway “kendini kandırmamak için” günlük kelime çıktısını bir çizelgeyle izlerdi.

Rutinler ve ritüeller daha fazlasını yapmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda hayatınıza daha fazla düzen ve hatta zevk verir.

Kansere karşı mücadeleye büyük katkısı ile tanınmış bir bilim insanı olan Marie Curie, yaptığı işle o kadar delicesine ilgiliydi ki insanlar tarafından “deli bilim insanı” olarak nitelendirildi.


Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve uygulanmasında onlarca atılım yapan Nikola Tesla da katı bir programa sahipti.

Yeni icatlar için fikirler düşünerek günde yaklaşık on mil yürürdü – alışkanlık sonunda bir dürtü haline geldi.

Curry, Tesla için şunları yazdı:

“Thomas Edison’un New York ofisinde genç bir çırak olan Tesla, sabah 10:30’dan ertesi sabah 5:00’e kadar düzenli olarak çalıştı.” 


Tarihin büyük dahileri, arada sırada işten uzaklaşmanın, mevcut problemleri düşünmenin önemini biliyordu.

Çalışmalar da düzenli mola vermenin uyanıklığı, enerjiyi, üretkenliği, yaratıcılığı ve zihinsel odağı artırdığını göstermiştir.

Charles Darwin katı bir program izlemesine rağmen , düşünceli yürüyüşlere zaman ayırdı.

Ünlü evrim teorisi üzerinde çalışırken Darwin, düşünmek ve en önemlisi doğayı gözlemlemek, fark etmek için yürüyüşler yaptı. Darwin, her gün yürüdüğü güzergaha ‘düşünme yolu’ adını verdi.


Albert Einstein bir mola vermek ve projeleri hakkında düşünmek için keman çaldı. Bazı yönlerden onun düşüncesinin bir uzantısı olduğunu ve zor sorunları çözmesine yardımcı olduğunu iddia etti.


Giderek öngörülemezlikle tanımlanan modern yaşam stresli olabilir. Üretken bir rutin, size en iyi şekilde çalışmanız için ihtiyacınız olan öngörülebilirlik desteğini sağlayabilir. Pablo Picasso ise bir keresinde şöyle demiştir:

“Hedeflerimize ancak, hararetle inanmamız gereken ve üzerinde kuvvetle hareket etmemiz gereken bir planın aracıyla ulaşılabilir. Başarıya giden başka bir yol yok! ”


Tarihin en büyük dahileri, hedeflerinin üstüne çıkmak için günlük yaşamlarını optimize etti. Rutin ise gizli silahlarıydı. Günlük rutinler bizim için en önemli şeylere zaman ayırmamıza yardımcı olur.

Günlük pratik, hayatınızı ve kariyerinizi değiştiren bir oyundur. Ancak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bulmak için bunu bir kez gözden geçirmek gerekir. Bu şekilde, verimsiz görevler ve faaliyetler için daha az zaman harcarken, işe yarayanlar için daha fazlasını yapmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak.


İlginizi çekebilir:

Tim Cook’tan Öğrenebileceğimiz 11 Liderlik Dersi

İlham Veren 7 TED Konuşması

Etkili Zaman Yönetimi İçin 15 Faydalı Bilgi

Bir cevap yazın