Bir girişimcinin hikayesi: Nevzat Aydın

Türkiye’de girişimci veya start-up kavramlarından bahsedilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Nevzat Aydın, aynı zamanda bir melek yatırımcı. Verdiği bir röportajda bugüne kadar 34 iş fikrini hayata geçirmede yardımcı olduğundan ve yaklaşık olarak 15 milyar dolar yatırım yaptığından bahsetmiş. Kendisi şu söyleme katılıyor: “1000 iş fikri varsa bunlardan 7 tanesi proje haline getiriliyor ve sadece 2 tanesi başarı hikayesi olarak anılıyor.”.

Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra MBA programı için kendini San Francisco’da buluyor. San Francisco’daki yüksek lisans eğitimi sırasında, Silikon Vadisi’ndeki start-up ortamını gözlemleme şansını yakalıyor. Gözlem yaparken yemek siparişi modellerinin ilgisini çekmesinin ardından bu iş modelini Türk tüketicisine özel bir hale getirerek bir girişim başlatma kararı alıyor. MBA’sını bitirmesine 6 ay kala okulu yarıda bırakarak, o heyecanla Yemeksepeti’ni hayata geçirmek için İstanbul’a dönüyor.

Nevzat Aydın, Türkiye’nin ilk çevrimiçi yemek siparişi sitesi Yemeksepeti.com’u üniversite arkadaşlarından oluşturduğu bir ekiple birlikte 2001 yılında kurdu. Yemeksepeti’nin hizmet vermeye başladığı dönemde Türkiye’de internet ve kişisel bilgisayar kullanımını düşük seviyedeydi. Bu nedenle şirket ilk 5 yıl boyunca kar elde edemedi. Ancak müşteri deneyimine verilen önem ve iş modelinin sunduğu kolaylıklar sayesinde Yemeksepeti, kullanıcıları ve restoranları ikna etmeyi başardı.

Nevzat Aydın, başka bir röportajda ise “2001 senesinde Yemeksepeti’ne başlarken yurt dışına açılma konusunda o günün şartları bugünkü gibi değildi.” diyor. Yeni kurulan start-upların başlangıcından bu yana yurt dışına açılmasının çok önemli olduğunun altını çiziyor.

2015 yılında Yemeksepeti.com’un satışını değerlendirirken, Yemeksepeti’nin Deliver Hero bünyesine katılımının hep erken olduğunu söylüyor. Türkiye internet tarihinin o güne kadar ki, bir start-up satışının en yüksek değer karşılığında gerçekleştiğini ve $589 milyon satışı olduğunu belirtmekte yarar var. Ama bu başarılı iş fikrinin yanında başarılı olamayan girişimleri de var. Onlar için ya çok çabuk vazgeçtik ya da çok iyi analiz yapamadık diye kendisinin ve ekibinin eleştirisini yapmaktan da çekinmiyor.

Nevzat Aydın’ın son girişimi Banabi ise, geçen nisan ayında toplamda 5 milyondan fazla siparişin alındığını ve 650 bin kullanıcıya ulaşıldığını tweet atarak açıkladı. Rekabetin yüksek olduğu online market pazarında Banabi’nin bu hızlı yükselişinin sebebinin ise Yemeksepeti’nin kullanıcı tabanından geldiğini bize açıkça gösteriyor.

Nevzat Aydın, ayrıca 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama döneminde gerçekleştirilen Girişimcilik Zirvesi’ne çağrılan dünyadaki 150 girişimciden biridir.

Nevzat Aydın ve iş modeli Intel’in 2016’da yayınladığı Girişimcilik DNA’sı raporunda da yer almıştır. Raporda, üniversite öğrencilerinin girişimci rol modelleri ise sırasıyla:

  • Yemek Sepeti’nin kurucu ortağı Nevzat Aydın,
  • Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs,
  • Facebook’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg olarak açıklanmıştır.

Nevzat Aydın son olarak bugüne kadar yaşadığı, başarılı ve başarısız olduğu tüm tecrübelerinden çıkardığı dersleri “Ekibi kurmak, lider olarak ekibe ilham olmak ve kendini güncel tutmak” diye belirtiyor.


İlginizi çekebilir:

Başarılı Bir Kadının Öyküsü: Coco Chanel

İlham Veren Başarı Hikayesi: Elon Musk

Bir cevap yazın