TED Talks’ın (Technology, Entertainment and Design) başlangıcı 1984 yılına kadar uzanıyor. TED konuşması, arada kesintiler olsa da son 25 yılda aralıksız bir biçimde devam ediyor. Bu zamana kadar binlerce kişinin katılım sağladığı organizasyon, kısa ve güçlü konuşmaların yapıldığı, düşüncelerin yaygınlaştırıldığı bir ortam olarak görülüyor. Bu durumu ise “paylaşmaya değer fikirler” mottosu ile bizlere net bir şekilde yansıtıyor.

Ayrıca TED, mottosu doğrultusunda kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini organize edebilmesi için TEDx’i yaratmıştır. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir. ( x=independently organized TED event ) Türkiye’nin de belirli bölgelerinde düzenlenen bu etkinliklere alanında uzman akademisyenler, sanatçılar, sporcular ve yazarlar katılıp paylaşmaya değer fikirlerini izleyicilere aktarıyor.

Biz de Kültür Endüstrisi ailesi olarak sizlere en beğendiğimiz 7 TED konuşmasından oluşan bir liste hazırladık:


1) Beyhan Budak – İnsan Nasıl Değişir?

Uzman Klinik Psikolog Beyhan Budak, “İnsan Nasıl Değişir?” başlıklı TED konuşmasında insanların nasıl değiştiğinden ve değişirken nerelerde hata yaptıklarından bahsediyor. İnsanlar nasıl değişir? Gerçekten değişmek mümkün müdür? sorularının yanıtlarını deneyimleri üzerinden izleyicilerle paylaşıyor.


2) Hale Caneroğlu – Sen Değiş Dünyan Değişsin

Hale Caneroğlu, “Sen Değiş, Dünyan Değişsin” başlıklı TED konuşmasında izleyenlere 3 mesaj veriyor:

  • Hepimizin, içi kayıtlarla dolu şu anki hayatımızı yaratan bir kara kutusu var.
  • Önce mutluluk, sonra başarı!
  • İnsan olmayı hatırlama zamanı!

3) İlker Canikligil – Kötümserleri Sevin Onlar Sizin Gerçek Dostlarınız

Yönetmen İlker Canikligil, “Kötümserleri Sevin Onlar Sizin Gerçek Dostlarınız” başlıklı TED konuşmasında gerçekçilik ile kötümserliğin zaman zaman karıştırıldığını söylüyor. Gerçekçi insanların ise kötümser olarak suçlandığından bahsediyor.


4) Emin Çapa – Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

Gazeteci ve Ekonomist Emin Çapa, “Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?” başlıklı TED konuşmasında bilim insanları üzerinden Türk eğitim sistemini eleştiriyor.


5) Betûl Mardin – Engelleri Avantaja Çevirin

Türkiye’nin ilk Halkla İlişkiler Uzmanı olan Betûl Mardin, “Engelleri Avantaja Çevirin” başlıklı TED konuşmasında izleyenlere kendi hayatında yaşadığı sıkıntıları, karşılaştığı engelleri nasıl avantaja dönüştürüp başarıyı yakaladığını anlatıyor.


6) Michael Sandel – Neden Toplumsal Hayatımızda Piyasalara Güvenmemeliyiz?

Michael Sandel, “Neden Toplumsal Hayatımızda Piyasalara Güvenmemeliyiz?” başlıklı TED konuşmasında izleyenlere “Toplumlarımızda paranın ve piyasaların rolü ne olmalıdır?” sorusunu yöneltiyor ve şu anki hayatımızda çok mu fazla şeyin satılık olduğunu dürüstçe düşünmemizi istiyor.


7) Richard Baldwin – Why will future globalisation be so different

Richard Baldwin, “Gelecekteki küreselleşme neden bu kadar farklı olacak?” başlıklı TED konuşmasında biraz olsun aklınızdaki küreselleşme kavramını, küreselleşmeyi düşünme şeklinizi değiştirmek ve dahası belki biraz da tedirginlik seviyenizi artırırken, heyecan seviyenizi de yükseltmek istiyor. Gelecekteki küreselleşme, bugün düşündüğümüzden ya da hayal ettiğimizden de farklı olacak.


İlginizi çekebilir:

Başarılı CEO’ların Tavsiye Ettiği 20 Kitap

Bir cevap yazın