NASA yetkilileri, 27 Mayıs Çarşamba günü Florida’da yapılacak olan tarihi derecede önemli insanlı roket fırlatma programı için son hazırlıkları gerçekleştirdiklerini ve fırlatmaya hazır olduklarını belirtti.

NASA, roket içinde iki tane astronotun olacağını duyurdu ve astronotların rotasını açıkladı. Açıklanan rotaya göre, roket Florida’dan Uluslararası Uzay Üssü’ne hareket edecek. SpaceX’in ilk insanlı seferi olacak bu fırlatma, NASA’nın Kennedy Uzay İstasyonu’ndan Amerika saati ile 4.33 p.m. gerçekleşecek. (Türkiye saati ile 23.33) Uzmanlar tarafından bu roket fırlatılışı, uzay yolculuğunda yeni bir dönem anlamına geliyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 2011’de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) 30 yıllık “Space Shuttle (Uzay Mekiği)” programını sonlandırmasının ardından, insanoğlunun güneş sistemindeki gezegenlere ve ötesine gitmeye yönelik uzay macerası da ABD’de özel sektörün çalışma alanına girdi. NASA, artık ilk defa özel bir şirkete güveniyor ve iş birliği yapıyor: SpaceX

Aynı zamanda NASA’nın 2011’de Space Shuttle programını sonlandırmasından bu yana ABD’nin ilk insanlı uzay seferi olma özelliği taşıyor. İlerleyen günlerde hepimiz bu olaya şahit olacağız.

Kaynak.

Bir cevap yazın