Hafıza bir insanın deneyimlediklerini veya çeşitli yollardan öğrendiklerini akılda tutabilme becerisidir. Hafıza bu bilgilerin depolanmasını ve daha sonra ihtiyaç duyulduğunda geri çağrılmasını sağlar. Geri çağrılma sırasında yaşanan güçlükler ise unutkanlık olarak tanımlanmaktadır.

Anılarınızı taze ve net tutmak için ise uzun vadeli, doğrudan ve alışılmış yöntemler vardır. İşte hafızanızı geliştirmenin 11 basit yolu:

1) 8 saniye konsantre olun

Bugünlerde her şey daha hızlı oluyor. Bu yüzden bu tavsiye çok değerli: Bir şeyi gerçekten hatırlamanız gerektiğinde, en az 8 saniye boyunca konsantre olun. Bu bir milyon şeyi halletmeye çalışırken uzun bir zaman gibi görünebilir, ancak buna değer. Çalışmalar, bir bilginin kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize geçmesi için gereken minimum sürenin 8 saniye olduğunu göstermiştir.


2) Bir Kapıdan Geçmeyin

Hepimiz bir odaya girdikten sonra, birden neden orada olmamız gerektiğini unuttuğumuz anlar yaşadık. Merak etmeyin daha unutkan olmuyorsunuz. Araştırmacılar, hem sanal hem de gerçek dünyada yaptıkları çalışmalarda henüz nedenini bulamadılar, ancak yeni bir yere girmekle ilgili bir şey hafızamızı yeniden başlatıyor gibi görünüyor.


3) Bir Yumruk Yapın

İş yerinizdeki şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, stres topu alın. Yumruğunuzu sıkma eylemi, doğru yapılırsa, bilgileri hatırlama yeteneğinizi önemli ölçüde artırabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, eğer sağ elinizi kullanıyorsanız, bir bilgiyi ezberlemeye çalışmadan önce sağ elinizle yumruk yapmalısınız. Sonra hatırlamanız gerektiğinde ise sol elinizi sıkın. Elinizi bir süre bu şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Bunu keşfeden çalışma, katılımcıların 45 saniye boyunca bu şekilde durmalarını sağladı.


4) Egzersiz Yapın

Bu noktada, bilimin egzersizi kesinlikle herhangi bir sorun için tedavi olarak gördüğünü ve hafızanın da bunlardan farklı olmadığını kabul etmeliyiz. Fiziksel hareket beyni uyarır ve oksijen miktarını artırır, hatta beynin bellekten sorumlu bölgelerinde hücre büyümesini bile artırabilir. Bir çalışma, kadınların hafif bir egzersizden hemen sonra, egzersiz öncesine göre daha iyi hatırlayabildiklerini buldu. Hızlı bir koşu size şuanda yardımcı olurken, uzun vadede ise daha etkilidir.
Ayrıca farklı bir çalışma, altı ay boyunca formda kalan kadınların hem sözel hem de mekansal hafızalarını önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu.


5) Uyuyun

Lise ya da üniversitede bir noktada, hemen hemen herkes büyük bir sınavdan önce sabahlamayı tercih etmiştir. Ancak, çalışmayı son dakikaya bırakmış olsanız bile, sabaha kadar çalışmaktan ziyade iyi bir gece uykusu almak daha faydalıdır. Çalışmalar, uykudayken beyninizin geçirdiği süreçlerin aslında ertesi gün bilgiyi daha iyi hatırlamanıza yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Beyniniz uyanıkken uyaranlarla doludur. Her şeyi işlemek için ise uykuda olduğunuz zamanı kullanır. O zaman gereksiz bilgilerden kurtulur ve önemli şeyleri hatırlamakla ilgilenir. Uyku, bilginin uzun süreli bir belleğe aktarıldığı süredir. Uyanık kalırsanız beyniniz bu süreci gerçekleştiremez.


6) Değişik Yazı Tipleri Kullanın

Hepimiz bir dereceye kadar yazı tiplerini biliyoruz. Kitaplar, gazeteler veya internet söz konusu olduğunda, her şeyin açık ve kolay okunmasını istiyoruz. Ancak araştırmacılar, okuduğunuz bir şeyi hatırlamanın en iyi yollarından birinin onu garip bir yazı tipinde okumak olduğunu keşfettiler. Boyut fark etmez, okunması ne kadar zor olursa o kadar iyidir. Bir şey alışılmadık ve okunması zor olduğunda, daha fazla konsantre olmak zorunda kalırsınız, böylece daha kolay hatırlarsınız.


7) Sakız Çiğneyin

Bir bilgiyi yaklaşık 30 dakika boyunca hatırlamanız gerekiyorsa, sakız çiğnemeyi deneyin. Çalışmalar, insanların işitsel ve görsel hafıza gerektiren işlerini yaparken sakız çiğnemeleri durumunda onları daha başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ortaya koymuştur. Çiğneme eylemi insanları daha odaklı tutar ve konsantrasyonu artırır.


8) Planlarınızı Yazın

Bugünlerde, telefonunuzda veya bilgisayarınızda yapmanız gereken hemen hemen tüm işleri yazmak çok daha yaygın. Alışveriş listeleri tablete, telefon numaraları ve e-posta adresleri kişilerinizin altına kaydedilir. Artık bir şeyi hatırlamak pek de gerekli değil. Yani telefonunuzu unutana ve ekmek, yumurta almanız gerekip gerekmediğini hatırlamadığınızı fark edene kadar. Yazdıklarınızı asla gerçekten okumamanız önemli değil. Çalışmalar, bir şey yazma eyleminin, sadece bir klavyeye dokunmayacak şekilde hatırlamanıza izin verdiğini göstermiştir.


9) Müziği Ne Zaman Açıp Ne Zaman Kapatacağınızı Bilin

Birçok insan iş yaparken ya da ders çalışırken biraz müzik dinlemeyi sever. Hatırlamanız gereken bir şeyi okumaya başlamadan önce müzik dinlemek, okuduğunuz şeyi daha iyi hatırlamanızı sağlayacaktır. Ancak işe başladığınızda bunu bırakmanız gerekir. Araştırmacılar, eğitim sırasında müzik de dahil olmak üzere hemen hemen her gürültüyü dinlemenin dikkat dağıtıcı olduğunu söylüyorlar. Müziği sevmeniz veya nefret etmeniz önemli değildir. Size rastgele bir şeyler söyleyen biri ile aynı dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir. Tamamen sessiz bir ortamda çalışmak garip gelebilir ancak, bilim bunun uzun vadede işe yaradığını söylüyor.


10) Görselleştirin

Bir şeyi hatırlamanın en garip ve en etkili yollarından biri, onu görsel bir imgeyle ilişkilendirmektir. Bu, beyninizde ayrıntılı bir görsel görüntü oluşturarak çok sayıda bilgi parçasını hatırlayabilmenizi sağlar. Diyelim ki JK Rowling, Harry Potter kitaplarını yazdı. Rowling kulağa bowling gibi geliyor, bu yüzden gözümüzde bir bowling salonu canlandırabiliriz. Bilim bu yöntemin işe yaradığını söylüyor.


11) Karalama Yapın

Sıkıcı bir sınıfta veya toplantıda oturuyorsanız, önünüzdeki kağıda kalpler ve çiçekler çizmeye başlamaktan korkmayın. Karalama olarak görünseler de çizim eylemi beyninizi aktif tutmanıza yardımcı oluyor. Sıkıldığınızda sadece oturursanız daha az bilgi hatırlarsınız. Çalışmalarda sıkıcı bir telefon mesajı dinlerken karalama yapan insanlar, konuşulanları, sadece oturan ve dinleyen insanlara göre yüzde 29 daha fazla hatırladılar.

Kaynak.

Bir cevap yazın