Steve Jobs’tan sonra tüm gözler Apple CEO’su Tim Cook’a çevrildi. İnsanlar, Apple’ın bir teknoloji gücü olarak devam etmesi için gerekli liderlik özelliklerine sahip olduğuna inanmıyordu. Hızlı bir şekilde bunun böyle olmadığını fark ettik.

Liderlik, kariyerinizde ilerledikçe geliştirmeye devam etmeniz gereken becerileri gerektirir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için, Tim Cook’tan öğrenebileceğimiz 11 liderlik dersi.


1) Risk Alın

Bir liderin hayatı kolay değildir. Bazen liderler, çevrelerindeki kişilerin yaşamlarını etkileyebilecek son derece zor kararlar vermek zorundadır. Her ne kadar zor olsa da, gereken noktada risk alabilmelisiniz.

Tim Cook şuna inanır: “Risklerin bazen başarısızlıkla sonuçlanacağını bilerek risk alırız, başarısızlık olasılığı olmadan başarı şansı yoktur.”


2) Odaklanın ve konuştuğunuz kişileri dikkatle dinleyin

Steve Jobs her zaman taşkın ve özgün biriydi, Tim Cook ise daha sessiz ve sakindi. Bunun nedeni, odaklanmış olması ve etrafındaki kişilerin söylediklerini dikkatle dinlemesi olabilir. Auburn Üniversitesi’nden bir profesör olan Saeed Magahsooloo, “Soru sorduğunu neredeyse hiç görmedim. Sessizce oturdu ve çalıştı. ” Zihninizin konuşmadan uzaklaşmaya başladığını fark ettiğiniz anda, odaklanmalı ve kilit noktaları not etmelisiniz.


3) Etrafınızdaki insanlara güvenin

Tim Cook, yönettiği ekibin görüş ve düşüncelerine güvenen bir lider olarak bilinir. Tabi şirketin iş yükünü paylaşabilmesi için birçok üst düzey yöneticiye sahip olduğu için de şanslı. Cook, yenilikçi ve parlak fikirleri olan başarılı insanları anlıyor ve bu yöneticilerin liderlik yapmasına izin veriyor. Apple’ın pazarlama kıdemli başkan yardımcısı Philip W. Schiller, Apple’daki 14 yıllık görev süresi boyunca imajı ve satışları tersine çevirdi. Schiller şirket üzerinde bir etki yarattı çünkü Cook bunu yapmasına izin verdi.

Lider olmanın bir parçası, her şeyi bilmediğinizi anlamaktır ve iş yükünün bir kısmını ekibinizdeki diğer kişilere vermektir.


4) Çeşitlilik önemlidir

Apple, inovasyonun ön saflarında yer alan bir şirkettir ve bu da farklı fikirli ve benzersiz bireyleri gerektirir.

İnovasyon üzerine kurulmuş bir şirketin lideri olarak Tim Cook, farklı bir anlayış sunabilecek insanlara ihtiyacı olduğunu söylüyor. Businessweek ile yapılan bir röportajda stil ve düşünce farklılıkları istediklerini, insanların kendileri olmalarını istediklerini dile getirdi.


5) Mütevazi olun

Nereden geldiğini asla unutma. Tim Cook, Apple mağazalarını ziyaret etmek ve müşterileri ile yüz yüze veya e-postalarını okuyarak iletişim kurmak için zaman bulmayı başarıyor.

Tim Cook Businessweek ile yaptığı röportajda, kendinizi tecrit etmemenizin çok önemli olduğunu ve belki de CEO olarak en önemli şeyin bu olacağını belirtmiştir. Mütevazi kalmak size çalışanlarınızın saygısını kazandıracaktır. Ayrıca büyük bir lider olmak için gerekli olan bir niteliktir.


6) Yanılıyorsanız itiraf edin

Güçlü liderlerin haksız oldukları zamanı anlamaları ve ilerlemeleri için bunu itiraf etmeleri gerekir. Tim Cook, Businessweek’e Steve Jobs’ı ve onun yanlışlarını kabul etme yeteneğini anlattı. Cook, “Belki Steve hakkında en az takdir edilen şey, fikrini değiştirme cesaretine sahip olmasıydı. Ve biliyorsunuz – bu bir yetenek. Bu bir yetenek.”

Bu, liderlik konusunda güçlü bir derstir. Hatalı olduğunuzda itiraf etme cesaretine sahip olmak ve geçmişin hatalarından kaçınmaktır.


7) Ne Yaparsan Yap, İyi Yap

Apple, bu çerçevede inşa edilmiş bir şirkettir. Tim Cook, bu odağın Apple’ın devam eden başarısının anahtarı olduğunu vurguluyor. “Yani, gerçekten bakarsanız, dört iPod’umuz var. İki ana iPhone’umuz ve iki iPad’imiz var ve birkaç Mac’imiz var. Bu kadar.” Cook, yeni ve benzersiz fikirlerin geleceğini biliyor. Bu arada da Apple, şirketi ve insanların sevdiği ürünleri geliştirmeye odaklanıyor.


8) Yaptığınız şeye inanın ve bunu yansıtan eylemler yapın

Gerçekten büyük bir lider olmak için kendinize inanmalısınız ve doğru kararları verdiğinizden emin olmalısınız. Eylemleriniz ise kendinize olan inancınızı yansıtmalıdır. Bu Tim Cook’un temel özelliğidir.


9) Kendiniz olun ve başkası gibi davranmayın

Başarılı bir lider olmak, kişiliğinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aksine kendinize sadık kalmak ve aynı kişi olmak güçlü bir lider olmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, sizi oraya getiren şey budur.

Birçok insan, Tim Cook’un sakin ve pasif tavrı nedeniyle Apple CEO’luğunu başarıyla yapamayacağına inanıyordu. Ama Cook, o iş için doğru adam olduğunu kanıtlamaktan fazlasını yaptı.


10) Kendi kurallarınızı yazın

Bir lider olarak mükemmel olmak istiyorsanız, kendi kurallarınızı yazmalısınız. Bir kitabın kurallarına göre liderlik ederseniz, sürekli başarı elde etmek için mücadele etmeniz gerekir. Kitaplarda yer alan senaryolar ve problemlerle nadiren karşılaşırsınız.

Duke Üniversitesi’ndeki bir Soru-Cevap sırasında Tim Cook, “Kendi kurallarınızı yazmanız” gerektiğini söyledi. Her şeyi formüle edilmiş bir şekilde yaparsanız, yapabileceğiniz en iyi şey herkesle aynı konuma ulaşmaktır.


11) Şeffaf olun

Tim Cook, şeffaflığın sürdürülebilir başarı için çok önemli olduğunu belirtiyor. Apple’ın küresel çalışanlarının standartları hakkında sert eleştiriler aldıktan sonra, halka kapılarını açmaya karar verdi ve Apple operasyonunun gerçekte nasıl çalıştığını görmelerine izin verdi. Bunu yaparak şirkettekilere güven verdi ve her yerde üreticiler için yeni endüstri standartları belirledi.


Tim Cook, Apple CEO’luğunu üstlenmesinden bu yana birçok kişiye ilham kaynağı oldu. Liderliğe yaklaşımı takdire şayan ve dersleri bize lider olarak sağlam bir şirketin nasıl oluşturulacağını öğretebilir.

Kaynak.

Bir cevap yazın