Yakın bir süre önce, California Academy of Sciences tarafından bu yıl 7.si düzenlenen “BigPicture:Natural World Photography Competition” fotoğraf yarışması sonuçları açıklandı. Biz Kültür Endüstrisi ailesi olarak, ödül alan ya da sıralamaya giren fotoğraflara hayran kaldık ve sizlerle de paylaşmak istedik. Fotoğrafçılık ile ilgilenen okuyucularımızla orijinal web sitesinin ismini aşağıda paylaşıyor olacağız.

Bu sene yedinci yılını dolduran, BigPicture: Natural World Photography Competition, dünyanın dört bir yanından katılan fotoğrafçıları, dünyadaki yaşamın zengin çeşitliliğini göstermeye, imgelerin gücünü korumaya ve bu yarışmaya ilham verecek çalışmalara katkıda bulunmaya teşvik ediyor.

Ödüllü fotoğrafçı Suzi Eszterhas’ın başkanlığını yaptığı bu yarışma, dünyadaki tüm fotoğrafçılara açık ve yüksek kaliteli doğa, vahşi yaşam ve doğal yaşamı koruma görüntülerini ağırlıyor.


1) Tavşan Topu

Camouflage Rhino

Büyük Ödülü, Andy Parkinson İskoçya’da çektiği “Tavşan Topu” fotoğrafı ile kazanmıştır. Bu fotoğrafı çekebilmek için İskoçya dağlarında uzun süren kar fırtınalarına katlanmış. Andy Parkinson bu çalışmasında hayvanların hayatta kalmak için her gün üstesinden gelmeleri gereken günlük zorlukları göstermek istemiş.


2) Dondurulmuş Mobil Ev

Camouflage Rhino

Suda Yaşam kategorisinde Antarktika kıtasında çektiği “Dondurulmuş Mobil Ev” fotoğrafı ile Greg Lecoeur birinci olmuştur. Greg Lecoeur okyanusların korunması konusunda farkındalığı arttırmak için dijital hikâye anlatıcılığını kullanan bir doğal yaşam fotoğrafçısıdır. Fransa’nın Rviera bölgesinde büyüyen Lecoeur, Akdeniz’de tüplü dalış yapmayı öğrendikten sonra, deniz dünyasının sualtı fotoğrafçılığı için tutkusunu geliştirdiğini ifade ediyor.


3) Masai Mara’da Çita Avcılığı

Camouflage Rhino

Yi Liu, Karasal Yaban Hayatı kategorisinde “Masai Mara’da Çita Avcılığı” eseri ile zirvede olmanın tadına varmıştır. Amatör bir fotoğrafçı olan Yi Liu, seyahat etmenin ve fotoğrafçılığın doğanın ihtişamını takdir etmemize yardımcı olduğunu belirtiyor. Liu, doğal dünyada nadir anlara şahit olmak ve beklenen fotoğrafı yakalamak için sabır ve şansa güvendiğini belirtiyor.


4) Bir Yudum

Camouflage Rhino

Piotr Naskrecki, Mozambik’te bir ulusal parkta anı ölümsüzleştirdiği “Bir Yudum” isimli fotoğrafı ile Kanatlı Yaşam kategorisinde birinci olmuştur. Entomolog olan Piotr, Mozambik’te iç savaş sonucu ulusal parkı yeniden inşa etme çabalarında yerel korumacılara destek veriyor. Dr. Naskrecki, böceklerde iletişimin evrimi konusunda çalışmakta olup çalışmaları Harvard’daki Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’nde yer almaktadır.


5) Kar Kırılması

Camouflage Rhino

Juan Jesús González Ahumada, İspanya’da çektiği “Kar Kırılması” isimli eseri ile Doğa Sanatı kategorisinde birinci olmuştur. İspanya’da yaşayan, fotoğrafçılığı kendi kendine öğrenen otodidakt bir fotoğrafçıdır. Çocukluğu süresince doğayla iç içe büyümüş, yaban hayatı fotoğrafçılığına olan tutkusunu yeşerten bu süreç boyunca yerel flora ve faunayla eskiz defterlerini doldurmuştur.


6) Koruyucu Savaşçılar

Camouflage Rhino

Dünyaca ödüllü bir fotoğrafçı olan Ami Vitale, Fotoğraf Hikayesi: Birlikte Yaşam kategorisinde “Koruyucu Savaşçılar” isimli fotoğrafı ile birincilik ödülünü almıştır. Ami Vitale, bugüne kadar 100’den fazla ülkeye seyahat etti, o ülkelerde şiddete ve huzursuzluklara tanık olurken aynı zamanda gerçeküstü güzellik ve insan ruhunun kalıcı gücünü de gözlemledi. Bu seyahatleri süresince çamur kulübelerinde de kaldı, sıtmaya da yakalandı, panda kostümü de giydi. Bunları yaparken Vitale, amacının sadece hikâyeyi felsefesine göre yaşamak olduğunu belirtti.

Kaynak.

Bir cevap yazın