Evlerde kaldığımız bu karantina günleri, yoğun olduğumuzda vakit bulamadığımız aktiviteleri yapmamız için müthiş bir fırsat. Bu aktivitelerin başında da tabii ki film izlemek geliyor. Rahat bir koltuğa yerleşip elimize sıcacık çayımızı ya da kahvemizi alıp yepyeni dünyalara dalıyoruz. Biz de bu dönemde sizler için Son 10 Yılın IMDb Sıralaması En Yüksek 17 Türk Filmini listeledik. Ayrıca filmlerin size sadece çerçevesini çizdik, film keyfinizi kaçırmamaya dikkat ettik. Kültür Endüstrisi ailesi olarak keyifli seyirler dileriz…


1) Dağ II (2016)

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

2012 yılında vizyona giren Dağ filminin devamıdır. Oğuz ve Bekir’in teröristlerin elinden kurtulmasının ardından 6 yıl geçmiştir. Gizli bir görev için kod adı “Fırtına Getiren” olan Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi ile Irak’a operasyona giderler. Görevleri ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır.

Süre: 2 saat 15 dakika

Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe

Yönetmen: Alper Çağlar

IMDb: 8,9 Google: %95


2) Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019)

Tür: Biyografi, Dram, Spor

Film ülkemizde ve dünyada tüm zamanların en iyi haltercisi olarak anılan Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatıyor. 47 dünya rekorunun sahibi Naim Süleymanoğlu’nun biyografik hikayesinin anlatıldığı filmin senaryosu ise kardeşi  Muharrem Süleymanoğlu’nun anılarını yazdığı, ‘Kardeşim Cep Herkülü’ kitabından uyarlanmıştır.

Süre: 2 saat 21 dakika

Oyuncular: Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk

Yönetmen: Özer Feyzioğlu, Hilal Saral

IMDb: 8,7 Google: %97


3) Ayla (2017)

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Gerçek bir hikayenin anlatıldığı Ayla, 1950’de başlayan Kore Savaşı’nda yer alan Süleyman Astsubay’ın savaş meydanında küçük bir kız çocuğu bulmasının ardından yaşadıklarını konu alıyor. Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı filmin yönetmenliğini Can Ulkay, senaristliğini ise Yiğit Güralp yapmıştır. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu bestelemiştir.

Süre: 2 saat 5 dakika

Oyuncular: Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Kyung-jin Lee

Yönetmen: Can Ulkay

IMDb: 8,5 Google: %97


4) Bizim İçin Sampiyon (2018)

Tür: Biyografi, Dram, Romantik

Bold Pilot’u daha önceden tanıyanlar için “En dış kulvardan Bold Pilot geliyor!” cümlesini tekrar kulaklarda çınlatan bilmeyenlerin ise nasıl bir efsane olduğunu öğrendiği bu film her iki izleyen kitlesi için de dokunaklı ve umut dolu dakikalar vaat ediyor. Halis Karataş, Bold Pilot’un jokeyi olduktan sonra Begüm Atman ile yolları kesişir. Halis Karataş’a Ekin Koç, Begüm Atman’a ise Farah Zeynep Abdullah hayat vermektedir. Filmin müziklerini de Fahir Atakoğlu bestelemiştir.

Süre: 2 saat 10 dakika

Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan

Yönetmen: Ahmet Katıksız

IMDb: 8,4 Google: %96


5) Yedinci Koğustaki Mucize (2019)

Tür: Dram

Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7’den uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize filmi, 2019 yılı boyunca Türkiye’de en çok izlenen film olmuştur. Filmin yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin’i görmekteyiz. Bir dönem filmi olan 7. Koğuştaki Mucize, 1983 yılı sıkıyönetim sonrası küçük bir Ege kasabasında geçmektedir. Kasabada aniden küçük bir kız ölür. Kızın babası sıkıyönetim komutanıdır. Küçük kızı ölmeden önce gören kişi ise annesi ve 7 yaşındaki kızı ile yaşayan Memo’dur. Film ilk sahnesinden itibaren sizi kafanızdaki soru işaretleriyle içine çekiyor. Ayrıca güzel bir istatistiği sizinle paylaşabiliriz. Film, içerisinde olduğumuz karantina döneminde Fransa’da Netflix platformunda “Ülkede En Çok İzlenenler ’de” ilk 5’te yer almıştır.

Süre: 2 saat 12 dakika

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

IMDb: 8,3 Google: %96


6) Dedemin İnsanları (2011)

Tür: Dram

Dedemin İnsanları, küçük bir sahil kasabasında yaşayan Ozan ve dedesi Mehmet Bey aracılığıyla ülkenin geçirdiği değişimi anlatıyor. Girit göçmeni Mehmet Bey, kasabada saygı duyulan biridir. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken ailesi mübadele ile Girit’ten göç etmek durumunda kalmıştır. Bu yüzden de kasabadaki çocuklar Ozan’la ‘gavur’ diye alay etmektedir. Mehmet Bey’in ise en büyük arzusu koparıldığı toprakları ölmeden önce görebilmektir. Çağan Irmak’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği filmde, ihtilallerin, savaşların insanların hayatları üzerindeki etkileri çarpıcı bir şekilde yansıtılmıştır.

Süre: 2 Saat 3 Dakika

Oyuncular: Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Sacide Taşaner

Yönetmen: Çağan Irmak

IMDb: 8,0 Google: %96


7) Dağ (2012)

Tür: Dram, Macera, Gerilim

Oğuz bedelli askerlik yapma hakkına sahipken kısa dönem askerlik yapmayı tercih eder. Bedir ise kimseyle iyi geçinemeyen uzun dönem askeridir. Aldığı cezalarla ise askerliğini tam 2 sene uzatmıştır. Oğuz bölüğe geldiğinde onunla sürekli uğraşan ‘poşet’ lakabını takan Bedir, Oğuz’la yan yana ve omuz omuza mücadeleye gireceğinden habersizdir.

Süre: 1 Saat 30 Dakika

Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu, Mesut Akusta

Yönetmen: Alper Çağlar

IMDb: 7,9 Google: %91


8) İtirazım Var (2014)

Tür: Komedi, Polisiye

Eski bir boksör olan Selman Bulut, artık bir camide imamlık yapmaktadır. Bir gün camide namaz kıldırdığı sırada bir cinayet işlenir. Polisin olayın üzerinde durmaması üzerine ise Selman, cinayeti tek başına çözmeye karar verir. Her ipucunda ise olaylar gittikçe daha gizemli bir hal almaya başlar. Politik göndermelerin çokça bulunduğu filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Sen Aydınlatırsın Geceyi, Leyla Mecnun, Ben de Özledim gibi yapımlarda da imzası bulunan Onur Ünlü üstlenmiştir.

Süre: 1 Saat 50 Dakika

Oyuncular: Serkan Keskin, Umut Kurt, Mustafa Kırantepe, Erkan Kolçak Köstendil

Yönetmen: Onur Ünlü

IMDb: 7,9 Google: %90


9) Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)

Tür: Romantik, Fantastik, Absürd

Sen Aydınlatırsın Geceyi, göğünde iki güneş, üç tane dolunayı olan bir kasabada yaşayan gayet sıradan gibi görünen ancak olağanüstü güçlere sahip olan insanların olağan sıkıntılarını ve endişelerini anlatıyor. Devler, zamanı durduranlar, ölümsüzler, duvardan geçenler… Ancak hiçbiri süper kahraman değil, normal yaşantılarına devam ediyorlar. Birçok dalda ödül alan film, güçlü oyuncu kadrosu, kurgusu ve siyah beyaz çekimi ile ilgi çekici.

Süre: 1 Saat 47 Dakika

Oyuncular: Ali Atay, Tansu Biçer, Cengiz Bozkurt, Demet Evgar, Damla Sönmez

Yönetmen: Onur Ünlü

IMDb: 7,9 Google: %91


10) Aile Arasında (2017)

Tür: Komedi

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Aile Arasında’nın başrolünü Engin Günaydın ve Demet Evgar paylaşırken, onlara filmde Şevket Çoruh, Seher Devrim Yakut ve Erdal Özyağcılar gibi isimler de eşlik ediyor. Film günümüz İstanbul’un tanıdık sokaklarında ve Adana’nın sıcak atmosferinde geçiyor. Normal şartlar altında buluşmalarına bile imkân olmayan Fikret ve Solmaz’ın kesişen hayatları hızla değişiyor. Eşi tarafından yakın zamanda terk edilen Fikret birden kendini “çok bir şey değil kız isteme, kına ve aile arasında bir düğünde” baba rolünde buluyor. Sonrasında ise birbirini takip eden bir dizi olay yaşanıyor. Filmin senaristi olan Gülse Birsel izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşatırken aynı zamanda aile olmayı tartışmaya açıyor.

Süre: 2 saat 6 dakika

Oyuncular: Engin Günaydin, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Seher Devrim Yakut

Yönetmen: Ozan Açıktan 

IMDb: 7,8 Google: %93


11) Ölümlü Dünya (2018)

Tür: Aksiyon, Komedi

Sevgili Kültür Endüstrisi, bize ezber bozan, sıradışı ve heyecanlı bir yerli komedi filmi önerin derseniz evet tam da bu film size uygun. Film İstanbul’da uzun yıllardan bu yana Anadolu Tat 1071 Restoran’ın işletmeciliğini yapan 8 kişilik geniş bir ailenin etrafında geçiyor. Filmde bu ailenin, her şey yolundayken küçük bir aksilik yaşayıp başına gelen olayları ve bu olayların sonuçlarını izliyoruz. Ahmet Mümtaz Taylan’ın başrolde olduğu bu filmde ona Alper Kul, Sarp Apak ve İrem Sak eşlik ediyor.

Süre: 1 saat 47 dakika

Oyuncular: Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Apak, İrem Sak

Yönetmen: Ali Atay

IMDb: 7,7 Google: %90


12) Mucize (2015)

Tür: Dram, Romantik, Komedi

Mucize filmi 1960 yılı Türkiye’sinde İzmir’den doğu illerinden birisine atanan Talat Öğretmen’in başından geçen hikâyeyi konu alıyor. Talat Öğretmen o köydeki insanlar için özellikle öğrenciler için umudu ifade ediyor. Köyde yaşayan Aziz engelli bir birey ve köy halkının Aziz’e davranış şekli toplumda yer alan genel düşünceyi gözler önüne seriyor. Aslında bir kişinin bir kişiyi, o kişinin de bir aileyi, bir ailenin de bir köyü nasıl etkilediğini izlerken görüyoruz. Hem senarist ve hem yönetmen Mahsun Kırmızıgül bu konuların yanında aşkın iyileştirme gücünün de altını çizmiş.

Süre: 2 saat 16 dakika

Oyuncular: Ali Sürmeli, Mahsun Kırmızıgül, Talat Bulut, Şenay Gürler

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül

IMDb: 7,6 Google: %94


13) Kaybedenler Kulübü (2011)

Tür: Dram, Komedi

Kaan kimsenin okumadığı kitapları basan Altıkırkbeş Yayınları’nın sahibidir. Mete ise Kadıköy’de bir bar sahibi ve plak koleksiyoneridir.  İki arkadaş Kent FM’de radyo programı yapmaya karar verir. Program başta kimsenin dikkatini çekmez. Ama ilerleyen zamanlarda dinleyici kitlesi beklenmedik biçimde artmaya başlar. Farklı bir tarzı olan film, izleyiciye büyük kent melankolisini sonuna kadar hissettiriyor.  Yapım yılı 2010 olan filmin yönetmen koltuğunda Tolga Örnek oturuyor. Filmin oyuncularından Nejat İşler, Yiğit Özşener ve Ahu Türkpençe dikkatleri üzerine çekiyor.

Süre: 1 saat 50 dakika

Oyuncular: Nejat İşler, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe, Idil Firat

Yönetmen: Tolga Örnek

IMDb: 7,6 Google: %87


14) Benim Dünyam (2013)

Tür: Dram

Başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat’in bulunduğu film, Hellen Keller’ın otobiyografik romanından uyarlanan Hint yapımı Black (2005) filminin uyarlamasıdır. Küçüklüğünde geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı duyma ve görme duyularını ve konuşma yetisini kaybeden Ela, Mahir Hoca ile tanışmasıyla Ela’nın hayatının dönüm noktası olur ve mücadelesi başlar. Siyahtan beyaza giden bir yolculuk… Filmin yönetmen koltuğunda da Uğur Yücel’i görüyoruz.

Süre: 1 saat 40 dakika

Oyuncular: Beren Saat, Uğur Yücel, Ayça Bingöl, Turgay Kantürk

Yönetmen: Uğur Yücel

IMDb: 7,6 Google: %94


15) Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm (2011)

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

2011 yapımı olan film, Emrah Serbes’in Son Hafriyat romanından esinlenilerek Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinin oyuncu ve yapımcı kadrosuyla hazırlanmıştır. Filmde Behzat Ç. ve ekibi Ankara’da emekli polislerin yakın akrabalarına karşı düzenlenen cinayetler sonucu görevlendirilir. Yaşanan vakalar gitgide birbirleriyle ilişkili  bir hale gelir. Erdal Beşikçioğlu’na Tardu Flordun, Cansu Dere ve Canan Ergüder gibi deneyimli oyuncular eşlik ediyor. Ankara’nın tanıdık sokaklarında geçen bu güzel filmi polisiye severlere şiddetle tavsiye ediyoruz.

Süre: 1 saat 50 dakika

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Tardu Flordun, Cansu Dere, Canan Ergüder

Yönetmen: Serdar Akar

IMDb: 7,6 Google: %93


16) Limonata (2015)

Tür: Komedi, Dram

Ünlü oyuncu Ali Atay’ın ilk defa yönetmenlik koltuğuna oturduğu Limonata, başka kültürde yetişmiş birbirini tanımayan iki kardeşin benzerliklerini ve farklılıklarını izlediğimiz bir film. Eğlenceli bir yol hikayesi olan Limonata’nın başrollerini Serhan Keskin ve Ertan Saban paylaşıyor. Limonata, komedi filmi gibi dursa da aslında pek öyle değil, Ali Atay filmin dramatik yapısını çok iyi oluşturmuş. Adının neden Limonata olduğunu da filmi izlerken öğreniyoruz.

Süre: 1 saat 50 dakika

Oyuncular: Ertan Saban, Serkan Keskin, Funda Eryiğit, Luran Ahmeti

Yönetmen: Ali Atay

IMDb: 7,5 Google: %93


17) Pek Yakında (2014)

Tür: Komedi

Cem Yılmaz’ın yem yazdığı hem de yönettiği üçüncü filmi olan “Pek Yakında” kişilerdeki sinema sevgisine naif selam duruşu niteliğinde. Filmde Cem Yılmaz’a, Tülin Özen, Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz ve Çağlar Çorumlu eşlik ediyor.  Zafer korsan DVD’cilikten para kazanmaktadır, eşi Arzu’nun isteği ile bu işi bırakmaya karar vermiştir yoksa evliliğinden olacaktır. Peki bu süreçte para kazanmak için ne yapacaktır? Filmde Zafer’in hikayesine tanıklık ediyoruz.

Süre: 2 saat 19 dakika

Oyuncular: Cem Yılmaz, Tülin Özen, Zafer Algöz, Özkan Uğur

Yönetmen: Cem Yılmaz

IMDb: 7,5 Google: %87


Bir cevap yazın