Gelecek vaat eden bir kadın girişimci misiniz? Yoksa yeni bir iş mi kuruyorsunuz?  Bir işletmeyi sıfırdan nasıl başlatacağınızı ve başarılı bir şekilde nasıl büyüteceğinizi öğrenmek ister misiniz? Başarılı bir kadını olmak için 10 adımı sizler için sıraladık:

1) Kendine İnan

İş dünyasında başarının temel anahtarı kendine inanmaktır. Çünkü siz önce kendinize inanmazsanız kimse size ve ürününüze/hizmetlerinize inanmaz. Kendinize güvensizliğiniz varsa hiçbir yatırımcı sizinle yatırım yapmayacak ve çalışanlarınız en yüksek kapasitede performans göstermeyecektir, çünkü onlara ilham verecek ruha sahip değilsiniz.

Aslında, kendinize inanmadığınız sürece işinizdeki hiçbir çaba olumlu sonuç vermeyecektir. Bu yüzden kendinize olan inancınızı artırın.


2) Güçlü Bir Misyonunuz Olsun

Neden bir iş kurmak istiyorsun? Bu soru sıradan gelebilir, ancak başarılı bir iş kadını olup olmayacağınızı belirleyen sessiz bir faktördür. Dünyanın en başarılı kadın girişimcilerine bir göz atın, hepsinin iş hayatına girmek için güçlü bir nedeni olduğunu ve bu nedenin onların misyonu haline geldiğini göreceksiniz.


3) Düşünce Yapınızı Hazırlayın

İş dünyasında başarı büyük ölçüde o işin başladığı düşünce yapısına bağlıdır. Yolunuza çıkanlarla başa çıkabilmek ve başarılı bir iş kadını olabilmek için doğru düşünce yapısına sahip olmalısınız.


4) Başarısız Olmaya İstekli Olun

İş bir risktir ama ödülü riske değer. En başarılı iş kadınları başarısız oldukları halde de yola devam eden kadınlardır. Yani bir şeyler yapan kadınlar arasında olacaksanız, başarısızlığı başarı sürecinin bir parçası olarak kabul etmeye istekli olmalısınız.


5) Bir İş Kurun

Çoğu kadın bir sonraki Oprah Winfrey, Mary Kay veya Coco Chanel olmayı hayal eder, ancak sadece birkaçı ilk adımı atmaya cesaret eder. Sadece hayal ederek başarılı bir kadın girişimci olamazsınız, dışarı çıkıp bir şeyler başlatmanız gerekir.

Kaynak eksikliğinin sizi durdurmasına izin vermeyin. İnanın ve sahip olduğunuz şeyle başlayın. Yol boyunca ihtiyacınız olan kalan kaynakları bulacaksınız.


6) İş Becerilerinizi Artırın

Bazı girişimciler harika doğdu, diğerleri ise sıkı çalışmalarla kendilerini mükemmelleştirdi. Bir iş imparatorluğu aileniz tarafından size teslim edilmediyse, o zaman kendinizinkini yapmalısınız ve bunu başarmak için gerekli girişimcilik becerilerini geliştirmelisiniz. Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Bu sorunun cevabı başarılı olup olmayacağınızı belirler. Boş zamanlarınızda bir film izlemek ya da alışveriş yapmak yerine neden bir seminere katılmıyorsunuz ya da bir işletme kitabı okumuyorsunuz. Boş zamanlarınızda edindiğiniz bilgiler hayat kurtarıcı olabilir.


7) İşletmenizin Özünü Anlayın

İşletmenizi ne kadar iyi anlıyorsunuz? Tutkulu olduğunuz bir işletme mi yürütüyorsunuz? Yoksa para için bir sektöre mi atladınız? Yaptığınız iş türü ne olursa olsun, işinizin özünü anladığınızdan emin olun. Size söylenen tatlı masallar yüzünden asla bir sektöre atlamayın. Eğer işler planlandığı gibi gitmezse hevesiniz kırılabilir.


8) Zamanınızı Etkili Bir Şekilde Yönetin

Kadın girişimcilerin karşılaştığı en büyük iş zorluklarından biri zaman kısıtlamasıdır. İş kadınları, karşılaştıkları çoklu sorumluluklar nedeniyle genellikle zamana bağlı kalırlar. Kadın girişimciler, hala bir aile yetiştirirken ve kişisel ihtiyaçlarını karşılarken işleriyle de ilgilenmelidir. Bu zorluğun üstesinden gelip başarılı bir iş kadını olacaksanız, o zaman görevlendirme eyleminde ustalaşmalısınız.


9) Müşterilerinize İyi Bakın

Müşterilerinizin iş yapma nedeniniz olduğunu unutmayın. Hiç kimse, müşterilerinin sadakati olmadan başarılı bir iş kadını olmadı. Bu yüzden müşterilerinizi asla küçümsemeyin.


10) Sürece Sadık Kalın

İstatistikler, tüm işletmelerin% 90’ının ilk on yılında başarısız olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, sürece sadık kalınmamasıdır.

İş kurma süreci zorlayıcıdır, bir problemden diğerine geçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu süreçte coşkunuzu kaybetmemelisiniz.

Bir cevap yazın