Herkes pürüzsüz, sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak ister. Peki, buna sahip olmak için neler yapıyoruz ya da yaptıklarımızın doğruluğundan emin miyiz? Cilt bakımımız hakkında doğru bildiğimiz yanlışlarımız neler? 5 maddede inceleyelim:

1) Makyaj yapmıyorum cildimi temizlememe gerek yok!

Makyaj yapsak da yapmasak da gün içinde cildimizde biriken kiri ve fazla yağ salgısını temizlememiz gerekir. Eğer cilt temizliği ihmal edilirse gözeneklerde genişleme meydana gelebilir. Bunun sonucunda ise siyah nokta ve ciltte pürüzler oluşur.


2) Sadece yaz aylarında güneş koruyucu kullanıyorum.

Güneş ışınları UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 çeşittir. UVA ışınları deri altındaki dermis tabakasına kadar ulaşır. Bu tabakada elastin ve kolajen liflerimiz bulunur. Yağmurlu bir havada bile maruz kaldığımız UVA ışını cildimizde kolajen yıkımına sebep olur ve cildimizi hızla yaşlandırır.

UVB ışınları ise bizi bronzlaştıran ışınlardır. Güneşin yeryüzüne dik açıyla ulaştığında cildimiz bu ışınlara maruz kalır. Eğer özellikle bu vakitlerde cildimizi korumazsak leke oluşumuna sebebiyet verebiliriz. UVC ışınları ise yeryüzüne ulaşmayan ışınlardır.


3) Cildim çok yağlı nemlendirici kullanırsam daha çok yağlanır.

Nem, cildin ışıltısını ve canlılığını korur. Nemsiz kalan ciltte mimik çizgileri daha hızlı yerleşir ve erken yaşlanma görülür. Yağ ile nem aynı şeyler değildir. Cildimiz yağlı olsa dahi uzmanların önerilerine göre cilt yapımıza uygun yağsız bir nemlendirici ile cildimizi sabah akşam nemlendirmemiz gerekir.


4) Gözeneklerimi küçültmek için tonik kullanıyorum.

Tonik, cilt temizliğinin ikinci aşamasıdır. Ciltte kalan birikintileri arındırarak derinlemesine bir temizlik sağlar. Gözenek genişlemesini engeller, var olan gözenekleri küçültmez. Her cilt yapısına uygun, farklı içerikte tonikler bulunur. Cildin doğru teşhis edilip ihtiyacına yönelik tonik kullanılması gerekir.


5) Cildim çok hassas peeling kullanmıyorum.

Hassas ciltler granüllü bir peeling kullanamaz. Granüllü peeling, cildi çizerek tahrişi artırır. Fakat cilt yapısına uygun krem ya da toz peeling kullanılabilir. Çünkü hassas ciltlerin de ciltteki ölü deriyi arındırması gerekir. Ölü deriler atılmazsa, deri kalınlaşması meydana gelir ve cilt mat, donuk bir görüntüye sahip olur. Bu da hiç istenmeyen bir görüntüdür.


Bir cevap yazın