Bir zamanlar sadece çocuklara hitap eden animasyon dizileri Simpsons ile bir devrim yaptı ve kalitesini izleyenlere kanıtladı.  Bugünlerde ise Netflix ile sayıları giderek artan animasyon dizileri sosyal hicivleri, psikolojik derinlikleri ve olağanüstü mizahlarıyla yetişkinleri ekranlara bağlıyorlar. Yıllar öncesinden günümüze kadar Netflix’te yayınlanan En İyi 8 animasyon dizisini sizler için listeledik. Keyifli seyirler.


1) Rick and Morty (2013- ) | IMDb: 9,2

Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından yaratılan animasyon dizisi, boyutlar arasında yolculuk yapan çılgın bilim insanı Rick ve onun iyi kalpli torunu Morty’nin tuhaf ve eğlenceli maceralarını anlatıyor. Morty, Rick’in çılgın planlarını takip etmek istememektedir ancak bir şekilde Rick tarafından ikna edilir. Her bölümünde farklı hikayelerin anlatıldığı dizinin zekice kurgulanmış bir senaryosu vardır.

Süre: 4 Sezon 41 Bölüm

IMDb: 9,2 Rotten Tomatoes: %95 Google: %97


2) BoJack Horseman (2014-2020) | IMDb: 8,7

Netflix’in yetişkinler için hazırladığı eğlenceli animasyon dizilerinden biri olan BoJack Horseman, 90’lı yılların en ünlü televizyon yüzlerinden biri olan atın tekrar üne kavuşma çabalarını konu alıyor. BoJack kadar diğer karakterlerin de ön planda olduğu dizide karamsarlık, mutluluk gibi duygular tüm içtenlikle izleyiciye yansıtılıyor.

Süre: 6 Sezon 77 Bölüm

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96


3) South Park (1997- ) | IMDb: 8,7

Dizi, Colorado eyaletinin South Park adlı kasabasında yaşayan Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman ve Kenny McCormick isimli dört kişilik çocuk grubunun yaşadıkları maceraları konu alıyor. Popüler kültürü, siyasi isimleri ve büyük dinleri bile alaycı bir dille yansıtan dizinin yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone’dur. Küfür, şiddet ve cinsel ögeler sebebiyle küçük çocukların izlememesi gereken dizi, dinsel ve siyasi göndermelerinden dolayı büyük eleştiriler almış ve hatta yapımcıları tehdit bile edilmiştir.

Süre: 23 Sezon 309 Bölüm

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %81 Google: %95


4) Love, Death & Robots (2019- ) | IMDb: 8,5

Love, Death & Robots, komediden, korku ve fanteziye kadar çeşitli türlerin yer aldığı yetişkinlere yönelik Netflix yapımı animasyon dizisidir. Dizi, her bölümünde farklı hikayenin anlatıldığı 18 bölümden oluşuyor. Dizinin yapımcılığını ise Fight Club, Gone Girl gibi filmlerden tanıdığımız David Fincher, Deadpool’un yönetmen koltuğunda oturan Tim Miller, Jennifer Miller ve Josh Donen üstlenmiştir.

Süre: 1 Sezon 18 Bölüm

IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %77 Google: %96


5) Archer (2009- ) | IMDb: 8,6

Archer, Uluslararası Gizli İstihbarat Servisi’nde çalışan çapkın Sterling Archer ve diğer ajanların maceralarını anlatan yetişkin animasyon dizisidir. Dizideki aksiyon dolu sahnelere ise komik diyaloglar ve iğneleyici espriler eşlik ediyor. Dizinin yaratıcısı ise Frisky Dingo ve Sealab 2021 gibi animasyonların da yaratıcısı olan Adam Reed’tir.

Süre: 10 Sezon 93 Bölüm

IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %91 Google: %93


6) Family Guy (1999- ) | IMDb: 8,1

Seth MacFarlane tarafından yaratılan Family Guy, sıra dışı Griffin ailesinin yaşantısını konu alan yetişkin animasyon dizisidir. Dizi, toplum ve insanlık hallerine yaptığı göndermeler ve zeki espriler ile kendisine en sevilen animasyon dizileri arasında yer bulmayı başarıyor. Family Guy, bu başarısını Teen Choice En İyi Animasyon Dizisi Ödülü, Primetime Emmy En İyi Dublaj Ödülü gibi aldığı ödüller de kanıtlıyor.

Süre: 18 Sezon 350 Bölüm

IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %71 Google: %91


7) F Is for Family (2015- ) | IMDb: 8,0

Bill Burr ve Michael Price tarafından yaratılan F Is for Family, Netflix’in sevilen animasyon dizilerinden biridir. 1970’lerde geçen dizide, tıpkı The Simpsons ve Family Guy’da olduğu gibi bir aile hikayesi anlatılmaktadır. Ayrıca, dizinin Murphy ailesinin hikayesiyle izleyenlere keyifli bir seyir zevki sunduğunu da söyleyebiliriz.

Süre: 3 Sezon 26 Bölüm

IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %86 Google: %95


8) Big Mouth (2017- ) | IMDb: 8,0

Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin ve Jennifer Flackett tarafından Netflix için oluşturulan Big Mouth, ergenlik dönemindeki bir grup gencin yaşadığı komik ve utanç verici hikayeleri konu alıyor. Dizide, ergenlik çağındaki karakterlerin içlerindeki patlamaların fiziksel yansımaları ise Hormon Canavarları. Cinsel esprilerin bolca yer aldığı dizi, dijital platformda yayınlanan en uç yapımlardan biri.

Süre: 3 Sezon 31 Bölüm

IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93


Liste sürekli güncellenecektir.

Bir cevap yazın