Bir araştırmaya göre, yanlış tanıların %30’undan fazlası ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanmaktadır ve bunların bazılarının nedeni hastaların hatalı davranışlarıdır. Bu nedenle, muayenenin kalitesini belirleyen etkenlerden birinin sizin davranışlarınız olduğunu belirtmek gerekir.

İşte yanlış teşhislerden kaçınmanıza yardımcı olabilecek 10 ipucu:

1) Dermatoloğa gitmeden önce manikür, pedikür yaptırmayın

Dermatologlar 3.000’den fazla hastalığı tedavi eder. Kapsamlı bir muayene sırasında doktor sadece cildinizi değil tırnaklarınızı da incelemelidir. Sonuçta, birçok mantar enfeksiyonu genellikle orada bulunur. Doktorun tırnaklarınızın doğal durumunu görmesi çok önemlidir.

Ayrıca, tırnaklardaki herhangi bir değişiklik diğer organlardaki hastalıkları da gösterebilir, bu yüzden onlara yeterince dikkat etmeye çalışın.


2) Kolesterol testinden önce alkol almayın

Alkollü içecekler kolestrol içermemesine rağmen, vücutta keskin bir kolesterol sıçramasına neden olabilecek karbonhidrat adı verilen maddelerin yanı sıra çok fazla şeker içerirler. Sonuçta kolestrol seviyeniz normale dönecektir, ancak doktorun yanlış sonuçlar alma ihtimali yüksektir.


3) İdrar testinden önce susuz kalmayın

İnsan idrarının %99’u sudur. Sadece %1’i ise asit, amonyak, hormonlar, ölü kan hücreleri, protein ve araştırma için kullanılan diğer maddelerdir. Dolayısıyla, 100 ml idrardan yaklaşık 1 ml’i analiz için uygundur. Yeterli idrar ürettiğinizden emin olmak için testten birkaç saat önce daha fazla su içmelisiniz.


4) Mamogramdan önce deodorant kullanmayın

Bu yasağın nedeni ise deodorantın bileşiminde küçük metalik maddeler içermesidir. İşlem sırasında, bu metaller kanser gelişiminin bir işareti olan kalsifikasyonlar ile karıştırılabilir. Bu sadece sonuçları yanıltmakla kalmayıp, sizi de strese sokacaktır.


5) Kolonoskopiden önce kırmızı renkli yiyecekler tüketmeyin

Doğal kırmızı yiyecekler bağırsağınızı renklendirebilir ve sonucunuzu etkileyebilir. Pancar, kızılcık, kırmızı meyan kökü, domates ve domates sosu gibi yiyecekleri işlemden en az bir hafta önce tüketebilirsiniz.

Bunun, doktora gitmeden önce farklı renkteki ürünlerin tüketilebileceği anlamına gelmediğini de unutmamalısınız. İşlemden bir gün önce sadece açık, sıvı yiyecekler yemelisiniz.


6) Tansiyon testinden önce tuzlu yemek yemeyin

Amerikan Kalp Derneği günde 2.300 miligramdan fazla tuz tüketmemeyi önermektedir. Tuz diğer zararlı etkilerinin yanı sıra, kan basıncında bir artışa neden olur. Bu nedenle testten önce fast food, fındık, fasulye veya çok fazla tuz içeren diğer ürünleri yememelisiniz. Aksi takdirde, sonuçlarınız yanlış çıkabilir.


7) Kan testinden önce ilaç almayın

Testten önce kanınızın temizlenerek daha doğru bir sonucun elde edilebilmesi için, kullandığınız ilaçları birkaç gün öncesinden kesmeniz gerekir. Zorunlu günlük kullanım için size reçete edilen haplara gelince, doktorlar genellikle sabahları kan vermeden önce ve testten hemen sonra almamanızı söylerler. Ancak her özel vakada, bu konuyu uzmanıyla önceden konuşmak daha iyi olur.


8) Günlük programınızı değiştirmeyin

Vücudumuz, yeni rejimlere uyum sağlamak için belirli bir süre gerektiren istikrarlı bir sistemdir. Örneğin, gezginler sadece bir saat dilimi üzerinden uçmanın yaklaşık 2 günlük iyileşme gerektireceği evrensel kuralı kullanırlar. Normalden bir saat sonra yattığınızda, vücudunuz genel durumunu ve farklı vücut endekslerini etkileyen bir stres yaşıyor.

Aynısı beslenme, su tüketimi ve stres seviyeleri gibi diğer doğal süreçler için de geçerlidir.


9) Pap testinden önce krem, yağlayıcı veya tampon kullanmayın

Pap smear (Pap testi), jinekolojide kullanılan bir tarama testidir. Doktorlar üç yılda bir yapılmasını öneriyorlar. Bölgenin çok hassas ve tahrişe müsait olduğu göz önüne alındığında, aşağıdaki kurallara dikkat etmemiz gerekir:

  • Pap testinden önce 48 saat boyunca krem, yağlayıcı veya tampon kullanmayın
  • Testten önceki 48 saat boyunca sperm öldürücü kullanmayın
  • Pap testinizden önce 72 saat boyunca vajinal duş yapmayın

10) Göz doktoruna gitmeden önce internette gezinmeyin

Sürekli göz yorgunluğu ciddi sorunları işaret edebilir ve özel dikkat gerektirir. Ancak bu durum, cihazların uzun süreli kullanımı nedeniyle geçici olarak da ortaya çıkabilir. Birkaç saat boyunca, gözleriniz dinlenene kadar, görüşünüz gerçekte olduğundan daha kötü olabilir.

İşte göz yorgunluğu semptomlarının bir listesi:

  • Gözlerini açık tutamayacağın hissi
  • Yanan veya kaşınan gözler
  • Bulanık veya çift görme
  • Işığa karşı artan hassasiyet
  • Baş ağrısı

Kaynak.

Bir cevap yazın