Zihinsel tembellik, düşüncelerimizin otomatikleşmesine izin verdiğimizde olur. Bazen, bu gayet iyi bir şeydir. Örneğin, bir süredir araç kullanıyorsanız, tepkileriniz ve hareketleriniz otomatik hale gelir. Durumunuzu veya verdiğiniz kararları düşünmeden yolculuklarınıza devam edersiniz.

Bununla birlikte, daha derin düşünce veya eleştirel düşünme gerektirebilecek durumlarda, zihinsel tembellik iyi bir şey değildir. Zihinsel tembellik, çok fazla çaba gerektirdiği için derin düşünceden kaçınmanıza neden olur.

Zihinsel tembellik çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı insanlar, eylemlerinin sonuçlarını düşünmezler veya kuralların ardındaki nedenleri umursamazlar. Diğer ise, yararsız ve elverişsiz şekillerde davranabilirler.

Neyse ki, zihinsel tembellik sonsuza kadar takılı kalmanız gereken bir şey değildir. Biraz bilinçli bir çaba ile beyninizi otomatik pilottan çıkarabilir ve eleştirel bir düşünür olabilirsiniz.


1) Meditasyon

Meditasyon zihinsel tembellikle savaşmanın en iyi yoludur. Sizi düşüncelerinizle yalnız kalmaya zorlar. Meditasyon ayrıca değerli bilgiler için aklımızda sıralama yapmayı ve saçmalıktan kurtulmamızı da öğretir.

Eğer bir düşünür değilseniz, sizin için önemli düşünceleri öne çıkarmak için meditasyon yapmayı deneyin. Meditasyonun her zaman boş bir zihinle yapılması gerekmez. Özellikle düşüncelerinizle bağlantı kurmakta zorlandığınız zamanlarda yapabilirsiniz.

Aşırı düşünenler sessiz meditasyondan faydalanırken, düşünenler ve zihinsel tembel olanlar düşünceli meditasyondan faydalanacaktır.


2) Sağlık

Muhtemelen başlamak için en basit (ama her zaman en kolay olmayan) şey uyku düzeniniz ve diyetinizdir. Size keyifli 9 saatlik uykuyu sağlayacak sağlıklı bir gece rutinine geçmeye çalışın. Çok az uyumak düşünmeyi zorlaştırır, ancak çok fazlası da zihinsel tembelliği teşvik edebilir.

Diyetinizi değiştirmek zor olabilir, ancak bu durum beyniniz için fark edilir derecede faydalı olacaktır. Genel olarak sağlıklı bir diyet, hızlı tüketilen ve sağlıksız yiyeceklerden oluşan bir diyete göre daha fazla besin maddesi içerir, sürdürülebilir bir enerjiye sahiptir ve vücudunuzda önemli değişime ve gelişime sebep olur. Balık, fındık ve hatta bitter çikolata gibi belirli gıdalar bilişsel işleyişini geliştirmek için vitamin ve mineraller sağlayacaktır.


3) Tek Görev

Çoklu görev yapabilmek harika bir şey gibi görünebilir, ancak beyninizi aynı anda birkaç görevle doldurduğunuzda, her biri ile daha az ilgilenmek durumunda kalırsınız. Beynimiz genellikle aynı anda birden fazla derin düşünme gerektiren işi yapamaz. Bu nedenle zihinsel olarak tembel oluruz ve her birine minimal düşünceler uygularız.

Kendinizi zihinsel tembellikten kurtarmak istiyorsanız, görevlerinizi her zaman gruplandırdığınızdan emin olun. Bu şekilde bir projeyi yaparken, daha fazla düşünmek için vakit ayırabilirsiniz. Artık otomatik pilot yok, sadece kasıtlı eylemler var.


4) Hedefler

Hayatınızda biraz motivasyon toplamak istiyorsanız, hedef belirleme konusunda yanlış yapamazsınız. Ancak zihinsel olarak tembelseniz, muhtemelen bir sonraki hareketiniz veya eylemlerinizin arkasındaki motivasyon için çok fazla düşünmezsiniz. Hem uzun hem de kısa vadeli hedefleriniz olduğunda, bu hedeflerde size rehberlik etmesi için derin, eleştirel düşüncelere sahip olma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.


5) Kaçmayı Bırak

Bazılarımız düşüncelerimizle yalnız kalmaktan nefret eder. Beynimizin gevezeliğinden kaçınmak için her şeyi yapacağız. Özellikle de endişe ve olumsuz düşünceden muzdarip olanlarımız… Bu bir tür zihinsel tembelliktir, çünkü kendimizi düşünmekten ziyade saçmalıklarla rahatsız etmeyi tercih ederiz. Kaçmak yerine, düşünün. Altta yatan nedeni çözmenin tek yolu düşünmektir.

Zihinsel tembellik bu günlere düşmek için kolay bir tuzaktır, ama neyse ki, geri dönmek imkansız değildir. Akıllı düşünceler yaratma yeteneğinize inanın. Gördüğünüz şeyleri sorgulayın, kendi geçerli görüşlerinizi oluşturmak için kendinize güvenin.

Kaynak.


İlginizi çekebilir:

Enerjinizi Artırmak için 9 Alışkanlık

Büyük Dahilerin Günlük Alışkanlıkları: Nietzsche, Kant, Tesla ve Hemingway’den Dersler

Hafızanızı Geliştirmenin 11 Basit Yolu

Bir cevap yazın