Enerjinizi Artırmak için 9 Alışkanlık Kapak Görseli

Enerji, zaman değil, üretkenliğin temelidir. Gün boyunca bir sürü saatinizin olması, çoğunda yorgun olursanız hiçbir anlam ifade etmez.

Alışkanlıklarınız enerji seviyelerinizi tanımlar. İyi alışkanlıklarınız varsa, enerjik hissedersiniz ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha dayanıklı olursunuz. Alışkanlıklarınız yanlış ayarlanmışsa, kendinizi devam etmek için bir mücadele içinde bulabilirsiniz.

İşte enerji seviyenizi artırmak için üzerinde çalışabileceğiniz dokuz alışkanlık:


1) Erken Uyuma

Uyku, enerjinizin temelidir. Yeterince uykunuzu alamazsanız, düşük performans göstermeye başlarsınız.

Bazı insanlar altı veya daha az saat uyuduğunda verimli çalıştıklarını iddia etseler de, araştırmalar kendilerini kandırdıklarını söylüyor. Uzun vadede bilişsel olarak keskin kalacaksanız, hemen hemen yedi ile sekiz saat arası uyumak zorunludur.


2) Her Gün Egzersiz

Egzersiz, enerji seviyelerinize uzun vadeli bir yatırımdır. Eğer egzersiz için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, spor salonuna gitmeyi ön koşul haline getirmeyin. Gün boyunca her gün bazı hareketleri (şınav gibi) yapmayı alışkanlık haline getirin. Bunlar kalbinize kan pompalanmasını sağlar ve zaten dolu olan programınızdan da iki saat ayırmanızı engeller.

Bu temel alışkanlığın üzerine spor salonu veya fitness dersleri ekleyebilirsiniz, ancak egzersize yapılan bu temel yatırım, spor salonuna gidemediğinizde de sizi dinç tutacaktır.


3) Yirmi Dakikalık Şekerleme

Küçük bir şekerleme tembel hissettirebilir, ancak bunun bir dizi bilişsel faydası olduğunu gösteren araştırmalar var. Bu, özellikle çok fazla öğrenme yapıyorsanız doğru, çünkü kısa bir uyku hafızaya yardımcı olabilir.

Önemli olan kısa şekerleme yapmayı öğrenmektir. Birçok insan çok uzun şekerleme yapar. Bu onları daha derin uyku evrelerine iter, uyandıklarında ise daha da gevrek hissetmelerine neden olur. Alarmınız ile hemen uyanmanız gerekir. Daha fazla zaman eklemeye başlarsanız, hızlı bir şekerleme uzun bir uykuya dönüşebilir.


4) Sabah Sıkı Çalışın

En önemli işinizi mümkün olan en kısa sürede başlayarak iş gününün ilk dört saatinde yapmayı hedefleyin.

Burada enerjinize faydaları çoğunlukla psikolojiktir. Enerji seviyelerimiz büyük ölçüde ruh halimize bağlı. E-postalar, toplantılar, çağrılar için zaman kaybettiysek veya değerli bir şey üretemediysek, günün ikinci yarısına girerken bitkin hissedebiliriz.

Önemli bir işi, belirli bir döneme konsantre etmek, zaman parçalarına rastgele yerleştirmekten daha iyidir.


5) Niyetinizi Önceki Gün Belirleyin

Enerji genellikle momentum ile ilgilidir. Çalışmaya hızlı başlayın ve gün boyunca devam edin. Ya da yavaş başlayın ve üretken olmayan şeylere enerji harcayarak kendi dürtülerinize karşı mücadele edin.

Bundan kaçınmanın bir yolu, günün başlangıcında, özellikle de bir gece önce nasıl ilerleyeceğinize dair çok net bir niyet belirlemektir. Bu niyeti görselleştirmek ve programınıza yazmak, uyandığınızda daha sistemli ve hızlı gerçekleşmesini sağlayabilir.


6) Kendinize Hedeflerinizi Satın

Birçok insan aynı anda iki çelişkili inanca sahiptir. Pazarlamacılar, onları başka türlü yapamayacakları her şeyi yapmaya ikna etmekte gerçekten iyidirler, ancak kendilerinin istedikleri şeyleri yapmak için kendi motivasyonlarını değiştirme yetenekleri yoktur. 

Gerçek şu ki, kendi hedeflerinizin satış elemanı olmanız gerekiyor. Diğer insanlar için değil, kendiniz için.

Bunun bir kısmı ambalajla başlar. Hedeflerinizi ve projelerinizi nasıl şekillendirdiğiniz, motivasyonunuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu yapmanız gereken bir şey mi? Yoksa heyecan verici bir meydan okuma mı?

Neden bu yola başladın? Neyi başarmayı umuyordun. İyi pazarlamacılar, müşteriyi satışları artırmak istedikleri ürüne odaklamayı bilir. Kendinizi, bunu yapmak için enerjiye sahip olmak istediğiniz şeye odaklayabilirsiniz.


7) Daha İyi Arkadaşlar Edinin

Ebeveynlerinizi, meslektaşlarınızı veya patronunuzu seçemeyebilirsiniz. Ama hayatınızdaki arkadaşlar üzerinde biraz kontrolünüz var.

Bazı arkadaşlarınız ile daha heyecanlı ve enerji dolu sohbetler gerçekleştirdiğinizi biliyorsunuz. Ancak geçici olarak zor zamanlardan geçen arkadaşları dışlamanız gerekmez, ancak ilişkilerinizin temeli olarak sürekli olarak tek taraflı duygusal alışverişler yaratan insanlar olduğunda zamanınızı kiminle geçirdiğinizi düşünmelisiniz. Herkesin bazen ağlamak için bir omuza ihtiyacı vardır, ancak bazı insanlar kalıcı omuzları olmanızı bekler.


8) Daha İyi Kitap Oku

Kitap okumanın en büyük faydalarından biri, size sadece fikir ve bilgi vermesi değildir. En iyi kitaplar size gerçekleri öğretenler değil, tüm düşünme şekillerinizi ustaca değiştirenlerdir.

Sesli kitaplar bunun için çok yararlı olabilir, çünkü onları her gün yeniden dinleyebilirsiniz. Bunun için iyi bir kitap, onu dinlediğinizde, üzerinde çalışmanız gereken şeylere düşüncenizi otomatik olarak ayarlayan kitaptır. Tıpkı iyi bir şarkının belirli bir duygu için arka plan olabilmesi gibi, iyi bir kitap da belirli bir düşünme enerjisinin arka planı olabilir.


9) Hayatınızı Hizaya Sokun

Son alışkanlık bir defalık bir şey değil. Hayatınızın farklı unsurlarını çatışmadan çıkarmak ve birbirleriyle uyumunu sağlamak için devam eden bir çaba.

Hem iç hem de dış yaşamlarımızın farklı kısımları birbiriyle çeliştiği için çok fazla enerji harcıyoruz. İşyerinde terfi etmenizi istemeyen meslektaşınız, hedeflerinizle dalga geçen arkadaşlar, hatta sizi tereddüt ettiren iç korkular ve varsayımlar olabilir.

Onları nasıl çözeceğinizi görmek için hayatınızdaki farklı çatışmaların çözülmesine zaman ayırın. Bu bazen kısa vadede bir değişiklik yapılarak olabilir. Bazen ise sizi olumsuz etkileyen ortamdan, sosyal çevreden veya inanç sisteminden kaçmak için uzun vadeli bir plan gerekir.

Kaynak.


İlginizi çekebilir:

Büyük Dahilerin Günlük Alışkanlıkları: Nietzsche, Kant, Tesla ve Hemingway’den Dersler

Uzaktan da üretken çalışanlar bu 5 basit şeyi her gün yapıyor!

Etkili Zaman Yönetimi İçin 15 Faydalı Bilgi

Bir cevap yazın