Tasarım şovlarını izlesek, Instagram’da dayanılmaz tasarım hesaplarında gezinsek ve Pinterest’teki oda görsellerini kaydetsek de harcadığımız onca saatlere rağmen hiçbirimiz profesyonel iç mimarlar değiliz. Bir çoğumuz hala dekorasyon hataları yapıyoruz ve dürüst olmak gerekirse, bunun olması çok normal çünkü kendi başınıza bir alan tasarlamak ve o alanı eşyalarla doldurmak doğrusu biraz göz korkutucu.

Bu yazımızda sizin için birkaç iç mimar ve tasarımcının küçük notlarını derledik. İşte yapılması ve yapılmaması gerekenler:


1) Aksesuar Kullanın

İlk tavsiye tasarımcı Jacquelyn Clark’dan geliyor: En başından itibaren sağlam bir oyun planı oluşturun!

“İlk yerinizi dekore etmeye başladığınızda direkt oraya dalmak ve gerekli gibi duran gereksiz şeyler satın almaya başlamak çok kolay olabilir, ancak sahip olduğunuz şeyin, ihtiyacınız olan şeyin ve istediğiniz şeyin envanterini alarak planlamaya başlamak çok önemli” diyor Clark.

Sıfırdan mı başlıyorsunuz? Sadece bir şeyleri yenilemek mi istiyorsunuz? Sahip olduğunuz bir bütçeniz var mı? Etrafta tasarlamayı düşündüğünüz bazı parçalar var mı? Bunlar alışverişe başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular.


2) Ölçmeden Hiçbir Şey Satın Almayın

Ölçmek her şeydir. Tasarımcı ve blog yazarı olan Katrina Blair Sullivan “Çok büyük ya da çok küçük bir mobilya ya da halı satın almak odanın görünümünü bozabilir” diyor.

Özellikle IKEA Place gibi artırılmış bir gerçeklik uygulaması kullanmak işinizi görebilirken aynı zamanda mobilyalarınızı ve odanızı önceden ölçmenizi öneririz. Mağazaya gittiğinizde, çantanızda döşemeyi düşündüğünüz odanın boyutlarını yazdığınız bir not defterinizin ve metrenizin bulunduğundan emin olun.


3) Bütçenizi Gözden Geçirirken Bir Arkadaşınıza da Danışın

Yeni bir tasarım projesinin heyecanına kapılmak kolaydır, ancak gerçekçi bir bütçe oluşturmayı ve buna bağlı kalmayı unutmayın. Bir miktar kafanızda belirlediyseniz, bu sayıyı yakın bir arkadaşınızla veya sizin için önemli bir kişiyle paylaşın. 900 TL’lik bir vintage şifonyer gerçekten iyi görünmeye başladığında, kibar bir gerçeklik kontrolü için onlara danışın. Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Cevap hayırsa, oyun planına geri dönün. Ev dekorasyonu alışverişi yapmak için uygun fiyatlı yerleri tercih edebilirsiniz.


4) Bütün Ürünleri Aynı Yerden Satın Almayın

Tasarımda acele etmek genellikle evinizin bir showroom gibi görünmesine neden olur. Bunun yerine, acele etmeyin ve sizinle gerçekten konuşan ve sizi ikna eden parçaları bulun. Amber Lewis, aradığınız zaman en iyi parçaların keşfedildiğine inanıyor. “Bu zaman alan bir süreç. Müşterilerim için doğru parçaları bulmak için gezegenin her santimini gerçekten inceliyorum. Sabır anahtardır!” diyor.

SG Style’dan Shavonda Gardner, “Bir alanı içinde yaşamadan önce dekore etmeye çalışmak pahalı ve sinir bozucu olabilir” diye ekliyor. “Mekânı ve onu nasıl kullandığınızı ve sizin nasıl ihtiyacınız olduğunu anladıktan sonra, dekorasyona yatırım yapmaya başlayın. Bu şekilde uzun ömürlü olacak alımlar yaparsınız.”


5) Karıştır ve Eşleştir

CasaWatkins’den Stephanie Watkins, “Eski öğeler daha yeni parçalarla koordine olabileceğinden, öğeleri karıştırmak size daha uzun süre kullanım sağlayabilir.”

Şüphe duyduğunuzda, tamamlayıcı renkleri veya benzer motifleri eşleştirin. Birleştirici faktör, soğuk mavilerin bir alt tonu kadar basit olabilir. Hala doğru dengeyi bulmakta zorlanıyorsanız, onu ince tutun. Joy Cho, “Bazı insanlar değişiklik yapmaya çalışırken genellikle çok cesur davranıyorlar” diyor. “Bunun yerine, odayı tamamlayacak ancak bunaltıcı olmayan duvar renklerine bakmalı ve aksesuarlarla ek renk getirmelidirler.”

Kaynak.


İlginizi çekebilir:

Sağlığınıza İyi Gelen 15 Ev Bitkisi

Bir cevap yazın