NASA Temiz Hava çalışmasına göre, ortalama bir evde formaldehit, karbon monoksit, trikloroetilen ve amonyak gibi tehlikeli toksinler bulunur. Evimizde baktığımız bitkilerimiz ise bu toksinlerin ve kimyasalların %90’ını emebilir.

Ev bitkilerinin süsten çok daha fazlası olduğunu görüyoruz. İşte sağlığımız için çok faydalı olan on beş bitki. Dikkat! Bu makaleyi okuduktan hemen sonra bunları satın almak isteyebilirsiniz.


1) Yasemin

Yasemin, kaygıyı hafifleten, ruh hali değişimlerini tedavi eden, uyku kalitesini artıran ve hatta libidoyu artırabilen bir kimyasal nedeniyle zihinsel sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.


2) Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği formaldehit, karbon monoksit ve diğer toksik hava kirliliklerine karşı büyük savaşçıdır. Bu kirleticiler kağıt torbalar, peçeteler ve sentetik kumaşlarla gelir. Eğer bitki yetiştirmede zorlanıyorsanız, çok fazla bakım gerektirmeyen bir kurdele çiçeği sizin için mükemmeldir.


3) Yelken Çiçeği

Yelken Çiçeği ev dekorasyonu için mükemmeldir, çünkü yaz aylarında güzel beyaz çiçekleri vardır. Tabi yapabilecekleri her şey bu değildir. Bu ev bitkisi hava kirleticilerinin giderilmesinde ve iç mekan havasının daha temiz hale getirilmesinde bir profesyoneldir. Ayrıca polen ve çiçek kokusu üretir (polenle ilgili alerjiniz varsa dikkatli olun).


4) Paşa Kılıcı

Paşa Kılıcı, iç mekan hava kalitesini arttırdığı için yatak odası için harika bir ev bitkisidir. Paşa kılıcı, trikloroetilen, formaldehit, tolüen, benzen ve ksilen dahil her türlü toksini giderir. Hava temizleme işlemini optimize etmek için muhtemelen birden fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bakımı en kolay bitkilerden biri olarak kabul edilir.


5) Biberiye

Biberiye çoğunlukla konsantrasyonu ve hafızayı geliştiren bir bitki olarak bilinir. Ayrıca kas ağrısını hafifletmek, bağışıklık ve dolaşım sistemlerini güçlendirmek için kullanılır. Taze yapraklarını ise yemek pişirmede kullanabilirsiniz.


6) İngiliz Sarmaşık

İngiliz sarmaşığı, alerjisi ve astımı olan kişilerin gece daha iyi nefes almasına ve dinlendirici bir uyku çekmesine yardımcı olur. Havadaki küfün %90’ına kadar arındırır . Evcil hayvanlar veya küçük çocuklar tarafından yenilirse sarmaşığın zehirli olduğunu unutmayın.


7) Lavanta

Lavanta, stresi ve uykusuzluğu gidermek, huzursuzluğu, gerginliği, kaygıyı ve depresyonu yatıştırmak için çok yardımcıdır.


8) Aloe Vera

Aloe vera, iyileştirici etkileriyle ünlüdür. Tahriş olmuş cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir, yanıkları, sedef hastalığını ve hatta soğuk yaraları tedavi eder.


9) Salon Sarmaşığı 

Salon Sarmaşığı, çoğunlukla tutkal, boya ve deterjanda bulunan triklorometil gibi kimyasalları havadan uzaklaştırmakta harika! Salon Sarmaşığı’nı öldürmek çok zordur, bu yüzden eğer bitki yetiştirmede zorlanıyorsanız, sizin için harika bir bitki olacaktır.


10) Kauçuk Çiçeği

Kauçuk bitkileri, bakımları çok zor olmasa da, çok fazla büyüme eğilimindedir. Büyük yapraklar havadaki tüm kötü şeyleri tutar. Bu yüzden yaprakları arada silmeyi unutmamalısınız.


11) Ananasgiller

Ananasgiller benzen gibi zehirli kimyasalların %90’ını emer. Aydınlık ve güneşli alanlar bu bitki için mükemmeldir.


12) Gerbera

Son zamanlarda NASA, Gerbera’yı benzen’i iç havadan uzaklaştırmak ve geceleri oksijen üretmek için en iyi bitki olarak adlandırıldı. Akciğer Enstitüsü’ne göre, bu uykusuzluk ve uyku apnesinden muzdarip olanlara yardımcı olacaktır.


13) Salon Eğreltisi

Salon Eğreltisi’nin harika bir doğal nemlendirici olduğu söyleniyor. Ayrıca hava temizlemeye, formaldehit ve diğer istenmeyen toksinlerle savaşmaya yardımcı olur. Eğrelti otları büyütmek kolaydır, dolaylı güneş ışığını tercih ederler. Sadece toprağının nemli olduğundan emin olmak için günlük kontrol edin.


14) Açelya

Muhteşem bir renkli çiçek olmanın yanı sıra, Açelya kimyasalları emerek iç havayı iyileştirir. Açelyaları buğulu tuttuğunuzdan emin olun, çünkü nemli bir ortamı severler.


15) Deve Tabanı

Deve Tabanları havadan ksilen ve formaldehit gibi toksik kimyasalları filtrelemek için kullanılır. Bitki düşük ışıklı alanlarını sever ve fazla bakım gerektirmez. Ancak küçük çocuklar ve hayvanlar için yenilmesi durumunda tehlikeli olabilir.


Kaynak.

Bir cevap yazın